Jak a čím vymalovat novostavbu
První výmalba musí být bílá a vápnem! Takhle striktní pravidla platila dříve, dnes už si interiér novostavby rovnou vymalujte třeba nazeleno. Stačí se držet našich rad.
Ještě v 90. letech platilo, že první výmalba novostavby musí být bílá, aby na barevném nátěru nevznikaly skvrny od nedostatečně vyzrálých omítek. Na bílém nátěru se ale vytvoří zrovna tak. Sice nebudou vidět, ale problém to neodstraní. Na nové stěny se používalo vápno, a to hlavně kvůli ceně a výhledu do budoucna. Když se v domě později sundávaly vrstvy malby, vápno ochránilo štuk. Vápno má ale také řadu nevýhod:
- je mastné,
- jsou potřeba 2–4 vrstvy,
- dlouho schne.
V roce 2017 už proto nechte vápno vápnem a novostavbě dopřejte kvalitní péči s pokročilými barvami.
Omítky musí být vyzrálé
Vaše omítky dostanou první nátěr pouze jednou, proto nikam nespěchejte. Než se pustíte do malování, nechte omítky úplně vyzrát. Vápenné štuky potřebují alespoň 4 týdny při teplotě okolo 20 °C a alespoň mírné vlhkosti. Při velkém suchu se zrání zastaví, stačí ale zdi pokropit vodou a proces se opět spustí.
Když dáte svým omítkám dostatek času, můžete klidně hned malovat barevnými odstíny. Jestli máte času méně, ověřte si vyzrálost alespoň fenolftaleinovým testem – papírek a více informací vám poskytne obsluha v prodejně Dům barev.
Ať už se ale rozhodnete pro bílé nebo barevné stěny, u novostaveb nezapomeňte na penetraci.
Penetrace je základ
Penetrační vrstva do novostaveb bez debat patří a pokud k ní zvolíte správný nátěr, při dalším malování už nebude třeba. Do jisté míry nahrazuje dříve používané vápno a tedy:
- zpevňuje podklad,
- sjednocuje savost,
- zvyšuje přilnavost a trvanlivost vrchní barvy, takže jí nepotřebujete tolik a ušetříte.
Na rozdíl od vápna si ale můžete zvolit penetraci, která přesně odpovídá potřebám vašich stěn, typu svrchního nátěru nebo prostředí kolem novostavby.
Základem je univerzální penetrace, přilnavost na savé a nesavé podklady vyřešíte jejím zředěním. Existují ale i speciální typy, jako je hloubková nebo fungicidní penetrace proti plísním. Více o penetrování se dočtete v samostatném článku.
Volba kvalitní barvy je investice do budoucna
Penetrační vrstva také sníží množství barvy, které jinak nové zdi “vypijí”. I tak se ale připravte na to, že do novostavby je potřeba více barvy. S odhadem množství vám pomůže kalkulačka, kterou najdete u každého produktu na stránkách.
Pokud jste nechali dostatečně vyzrát omítky, můžete bez obav volit barevné odstíny. Volba odstínu je na vás, vždy ale sáhněte po kvalitním typu barvy. Jedině ten totiž garantuje, že výsledek bude 100% a nebudete muset za rok malovat znovu.
Doporučujeme zejména omyvatelné barvy s tzv. otěruvzdorností za mokra. Při zařizování novostavby a následném stěhování se zdi velmi často umažou, z omyvatelných nátěrů však nečistoty snadno sundáte. Na odolnější můžete použít i houbičku a vodu se saponátem a barvu nijak nepoškodíte. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, výhody omyvatelných stěn poznáte každý den. Omyvatelné barvy déle vydrží a až budete příště malovat, nemusíte stěny škrábat ani znovu penetrovat. Ušetříte tak čas i peníze.
Pro novostavby doporučujeme konkrétně tyto barvy:
- Primalex Polar je nejlepší volbou pro projasnění interiérů opravdu zářivou bílou barvou.
- Primalex Inspiro je báze určená pro namíchání vlastního odstínu, pastelového i sytého.
- Primalex Fortissimo je skvěle omyvatelná a 100% otěruvzdorná řada barev. Nabízí 11 odstínů se sametově matným vzhledem. Součástí řady je i podkladová báze, kterou je možné natónovat do vybraných odstínů ze vzorníku NCS.
- Profitech Interiér je podkladová báze, kterou využijete, pokud si necháte v síti Dům barev namíchat vlastní odstín barvy. Na nové podklady je tato báze naprostá špička, takže tento postup vřele doporučujeme.
Jak budou barvy ve vaší novostavbě vypadat, si můžete vyzkoušet nanečisto v naší aplikaci Colordesigner. Pokud už máte jasno, podívejte se, kde je nejbližší prodejna Dům barev.