Šest věcí, které si vaše kolo, motorka nebo auto po zimě zaslouží

Připravit kolo, motorku nebo auto na novou sezónu je zase o něco snazší se spreji Primalex!

Příprava před malováním aneb „štěstí přeje připraveným“!

Příprava před malováním aneb „štěstí přeje připraveným“!




Uvažujete nad tím, že je čas na změnu nebo vaše zdi potřebují vymalovat? Potom byste neměli zapomenout na důkladnou přípravu před samotným malováním.

Připravili jsme si pro vás v několika krocích jak postupovat a na co nezapomenout, tak aby váš výsledek mohl být perfektní.

1. krok – Příprava před malováním aneb „štěstí přeje připraveným“!

1. krok


Nejprve bychom měli začít samotnou přípravou „místa činu“, ušetříme si tak čas s následnými úklidovými pracemi ve finále. Pokud nábytek nechcete stěhovat, přesuňte ho alespoň do středu místnosti, tak abyste si usnadnili přístup ke stěnám i stropu. Nábytek pak překryjte speciální zakrývací fólií. Pozornost věnujeme také všem zásuvkám, vypínačům, podlahovým lištám a dalším doplňkům, které nechceme zašpinit, většinou stačí oblepit krycí lepicí páskou.

2. krok – Příprava před malováním aneb „štěstí přeje připraveným“!

2. krok


Teď se přesuneme k podkladu jako takovému. Nejdříve vyzkoušíme jeho stav a kvalitu, podklad by měl být suchý, bez prachu a uvolněných částic. To si můžeme jednoduše otestovat pomocí válečku. Stačí, když si namočíme váleček a přejedeme s ním párkrát po stěně, pokud se vám nátěr nalepí na váleček…. musíme škrábat. Jak na to? Zdi navlhčíme mokrou malířskou štětkou nebo houbou a poté všechny vrstvy oškrábeme malířskou škrabkou.

3. krok – Příprava před malováním aneb „štěstí přeje připraveným“!

3. krok


V dalším kroku bychom si měli dát pozor na různé trhlinky, praskliny nebo vypouklá místa, může jít o první signál loupající se omítky. Tyto místa bychom měli nejdříve vyspravit pomocí různých druhů štuků nebo tmelů. Nesmíme také zapomenout na odstranění všelijakých skvrn a nečistot, jako jsou třeba mastné skvrny. Na většinu skvrn vám bude stačit jarový nebo mýdlový roztok, kterým jednoduše nečistoty odstraníme.

4. krok – Příprava před malováním aneb „štěstí přeje připraveným“!

4. krok


Po oškrábání opravíme nerovnosti a nakonec stěnu napenetrujeme. Penetrace se používá především na zpevnění různorodých podkladů a sjednocení savosti. Zároveň zvyšuje přilnavost nátěrů, takže nová barva vám bude lépe krýt. Volba druhu penetrace závisí na podkladu, který chcete natírat. Na trhu se setkáte nejčastěji se třemi druhy penetrací – univerzální, hloubkovou a fungicidní. Univerzální můžeme použít na většinu podkladů, ovšem hloubková proniká více do hloubky povrchu a využívá se především u problematických podkladů. Posledním typem je penetrace fungicidní, jejíž speciální uplatnění najdete především u stěn, kde se vyskytuje plíseň.

Jak si vytvořit betonový efekt na stěně v interiéru

Jak si vytvořit betonový efekt na stěně v interiéru

číst více >

<